Závany snehu nám tento rok prekazili nejednu plánovanú cestu. Vodičom, ktorí to predsa len skúsili nebolo asi všetko jedno. Vyzerá to tak, že zima bude mať posledné slovo ešte dlhú dobu a keď sa budete chcieť vybrať na zimnú dovolenku do hôr, platiť to môže dvojnásobne. Možno máte kvalitné pneumatiky Matador, lenže v niektorých prípadoch sa bez podporných riešení asi nezaobídete.

Záleží od podmienok
Snehové reťaze sú široko používané vo viacerých európskych krajinách, kde je snehová nádielka zaručená v maximálnom množstve. Dokonca v niektorých regiónoch Nemecka, Rakúska, Francúzska a Švajčiarska je ich nosenie povinnosťou každého šoféra. U nás je ich použitie trochu obmedzenejšie, samozrejme s výnimkou vysokohorských oblastí. V prípade, že predpokladáte nedokonalosť vozovky, ktorá sa pred vami nachádza, zvážte ich nasadenie. Možno to nie je jednoduchá činnosť, ale určite si tak ochránite svoje auto, ktoré by cestu na vrchol hôr s pneumatikami Continental asi tak ľahko nezvládlo. Samozrejme, že voľba je na vás.

Alternatívne riešenia
Pri inštalácii snehových reťazí musíte zohľadňovať druh výroby a značku. V prípade, že sa necítite na ich používanie a máte cestu zatarasenú, môžete zvážiť voľbu snehových návlekov. Je to alternatíva, ktorá ochráni aj značkové pneumatiky Michelin. Sú menej objemné, ale používajú sa za rovnakých podmienok, ako spomínané reťaze. Pre nezainteresovaných je to textilný materiál, vložka, ktorá sa namontuje cez kolesá. Pneumatiky tak majú potom lepšiu priľnavosť na snehu a ľade. Ich montáž je jednoduchšia a v ponuke je niekoľko úrovní priľnavosti. Samozrejme, že musíte ich použitie zvažovať a na čistom asfalte ich zložiť. V niektorých krajinách nie je ich použitie schválené ako klasická snehová reťaz. Preto, ak cestujete za hranice, radšej si to preverte.

Text a foto: PR