Možno práve zvažujete kúpu staršieho alebo nového bytu, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, tipov a postrehov, na čo si dať pozor a čomu sa vyvarovať pri kúpe bytu. To všetko ešte skôr, ako sa vyberiete na obhliadku príbytku. Čítajte pozorne, toto všetko by ste mali vedieť.

Starší alebo nový byt?
Nové byty majú oproti starším bytom viacero výhod. Pri nových bytoch sa často jedná o stavbu spĺňajúcu najnovšie trendy a normy v stavebníctve, majú murované jadro, zateplenie, kvalitné okná a elektroinštaláciu. Toto starší byt mať nemusí. Taktiež je životnosť novej bytovky dlhšia, ako má ta staršia. Na druhej strane sú však nové byty drahšie, to však nemusí platiť pre predaj bytov v Bratislave, kde sú ceny nových bytov na skoro úrovni starších. Tu najviac rozhoduje lokalita.

Aké kritéria sú najdôležitejšie?
Zrejme najdôležitejším kritériom pri kúpe nehnuteľnosti je lokalita, od nej sa často odvíja aj cena samotnej nehnuteľnosti. Od toho sa ruka v ruke odvíja aj občianska vybavenosť. Tu máme na mysli dostupnosť obchodov, bánk, zastávky mestskej hromadnej dopravy, ale aj možnosti na oddych a rekreáciu. Rodiny s deťmi chcú často v blízkosti detské ihrisko alebo aspoň menší park s lavičkami. Mnohé novostavby Bratislava sú budované práve s ohľadom na tieto kritéria.

Ako na kúpu bytu

Jégého alej v bratislavskom Ružinove

Od koho kupovať?
Najlacnejšia je vždy priama kúpa. Pri staršom byte je to od jeho súčasného majiteľa. Pri novostavbe je to najlepšie a najistejšie práve od developera. Finep.sk je developerská spoločnosť, ktorá zároveň stavia a následne predáva nové byty. Od takýchto developerských spoločností získate aj pomoc čo sa týka vybavenia hypotéky a vedia byť nápomocný aj s výhodným poistením bytu.

Zdroj: PR, foto: finep.sk