Opálená pokožka vyzerá atraktívnejšie, schová drobné nedostatky, nechá vyniknúť očiam, ale aj opticky vytvára dojem belších zubov. To je len niekoľko superlatívov, ktoré vedú ženy k opaľovaniu. Predtým, ako sa vystavíte prvým slnečným lúčom, mali by ste vedieť, ako opaľovanie prebieha, čo je podmienkou rýchleho a bezpečného opálenia, a ako si vybrať správne opaľovacie krémy, ktoré vám v tomto snažení výrazne pomôžu.

Koža sa skladá z rôznych buniek, ktoré majú svoju špecifickú úlohu. Za tmavnutie pokožky sú zodpovedné melanocyty, ktoré produkujú tmavé farbivo melanín. Ten sa z melanocytov presúva k povrchovým častiam kože, kde chemicky reaguje s UVA a UVB lúčmi. Výsledkom je tmavšie sfarbenie kože. Len málo ľudí vie, že opaľovanie prebieha v dvoch fázach. V prvej dochádza k  stmavnutiu pigmentu, ktoré je viditeľné takmer okamžite, pretože zasahuje len melanín, ktorý už je v koži prítomný. Okrem toho, vystavovanie UV lúčom podporuje samotnú tvorbu melanínu, ktorý sa neskôr dostáva do kože a mení jej zafarbenie. Táto fáza sa volá aj oneskorené opálenie. Určite ste si všimli, že po dni strávenom na slnku sa opálenie zintenzívňuje najmä večer alebo o deň neskôr. Mechanizmus tmavnutia kože je proces, ktorý si vyžaduje čas, preto ak je vašim cieľom rýchle opálenie, vedzte, že môže byť len také rýchle ako procesy vo vašej koži. Samozrejme, farba opálenia aj rýchlosť jeho nadobudnutia veľmi záleží od typu pokožky, ktorý máte.

Aby ste dosiahli pekné opálenie a zároveň chránili kožu pred žiarením, mali by ste vedieť, že niektoré z mýtov, ktoré sa spájajú s rýchlym opaľovaním, stoja za vážnymi prešľapmi voči koži. Jedna z najznámejších domnienok patrí výške ochranného faktora. Čím nižší, tým lepšie. Omyl! Vysoký SPF faktor a prirodzené opálenie sa vzájomne nevylučujú. Naopak. Používaním opaľovacích prípravkov ako Photoderm Bronz, ktoré pôsobia na všetkých úrovniach produkcie melanínu a zároveň kožu chránia pred slnkom, sú to, čo je kľúčom k rovnomernému opáleniu. Ďalším mýtom je to, že opaľovacie krémy stačí naniesť raz a tie, ktoré sú odolné voči vode, netreba po kúpaní opäť nanášať. Faktom je, že žiaden ochranný filter nie je natoľko stabilný, aby vás dokázal ochraňovať pred slnkom po celý deň alebo, aby si dostatočne plnil svoju funkciu po kontakte s vodou, potom či oblečením. Aj preto vás väčšina výrobcov upozorňuje na to, aby ste krém nanášali pravidelne a po kúpaní jeho vrstvu vždy obnovili.

Pri výbere opaľovacích krémov dbajte na to, aby mal dostatočne vysoké SPF a zároveň k nemu vyrovnaný pomer UVA. Len výška SPF na dobrý krém nestačí. Keďže pokožku treba chrániť nielen na povrchu, ale aj v jej hlbších vrstvách, uprednostnite krémy s patentom biologickej bunkovej ochrany, ktoré ju nielen chránia pred negatívnymi vplyvmi UV žiarenia, ale aj znižujú oxidačný stres a tým predchádzajú starnutiu pokožky. Nezabúdajte na správne dávkovanie fotoprotektív. Dospelý človek by si mal opaľovacie krémy nanášať každé dve hodiny v dostatočnom množstve asi 32g. Na trhu existuje mnoho textúr opaľovacích produktov, z ktorých si môžete vyberať, podľa toho, čo najviac vyhovuje vašim potrebám. Napríklad, ak máte sklony k tvorbe pigmentových škvŕn, máte atopickú kožu alebo alergiu na slnko, vyberajte si podľa toho aj typ slnečnej ochrany.

Cesta k opáleniu nemusí byť taká rýchla ako by ste si predstavovali, ale môžete jej pomôcť tým, že si budete dávať pozor na spálenia a riadiť sa nasledovnými odporúčaniami:

  • Mraky prepúšťajú až 90% UV žiarenia, preto slnko za nimi nepodceňujte a používajte rovnaký ochranný faktor, aký by ste si dali aj za slnečného počasia.

  • Vyhýbajte sa pobytu na slnku medzi 11. a 15. hodinou. UV žiarenie je vtedy najsilnejšie a miesto pekného opálenia môžete získať nepekné fľaky. Slnko vás na koži nemusí páliť, aby vás opálilo.

  • Nepoužívajte parfumy alebo parfumované výrobky, ak sa chystáte opaľovať, pretože môžu vyvolať vznik škvŕn a alergie.

  • Úplne tabu by malo byť opaľovanie bez ochrany. Pri výbere SPF faktora siahnite aspoň po čísle 30.

  • Po kúpaní sa miesto sušenia na slnku utrite uterákom. Kvapky vody pomáhajú vstrebávať slnečné žiarenie do pokožky, čím vám hrozí riziko úpalu.

Viac sa dozviete na www.bioderma-sk.com.

Text a foto: PR