Sex je príjemné potešenie a súčasť nášho života. Pokiaľ však túto vášeň nemáte pod dostatočnou kontrolou, môžete si spôsobiť iba zbytočné problémy. Sexuálna sloboda má koniec koncov aj svoje úskalia. Ako im predísť a zachovať pritom svoju zdravú sexuálnu túžbu?

Neustále zvyšovanie počtu pohlavne prenosných chorôb neznamená zložitosť prevencie, ale nezodpovedný postoj väčšiny ľudí k zdraviu a negramotnosti v tejto veci. V momente, ako začnú ľudia pri nerozvážnom konaní pociťovať prv následky, sú v rozpakoch a namiesto toho, aby svoje problémy riešili s odborníkom, uchyľujú sa k výberu ľudových liečebných postupov. Takto sa ale vysokej dani za svoje nerozvážne konanie nevyhnete?

Vyskúšajte obriezku

Aj napriek tomu, že sa v mnohých kultúrach obriezka vykonávala a vykonáva z čisto náboženských dôvodov, nie vždy je za tým iba vierovyznanie. Mnohí mladí muži sa rozhodnú podstúpiť obriezku kvôli lepšiemu zdraviu a imunite. Práve vďaka nej dokážete predchádzať rôznym infekčným ochoreniam a pohlavným chorobám.

Individuálne preventívne opatrenia
Zodpovedný prístup k vášmu zdraviu a zdraviu vášho partnera zahŕňa individuálnu prevenciu pohlavne prenosných chorôb, ktorá zahŕňa:
• osobnú hygienu;
• správnu a pravidelnú antikoncepciu, u mužov ňou môže byť vazektómia;
• použitie miestnych baktericídnych činidiel;
• pravidelné návštevy gynekológa alebo urológa;
• včasná kvalifikovaná liečba identifikovaných chorôb;
• abstinencia od sexuálneho styku;
• vakcinácia proti určitým typom vírusov.

Okrem toho by ste mali rozumieť mechanickým a lekárskym prostriedkom na prevenciu sexuálne prenosných pohlavne prenosných chorôb a vedieť ich správne používať v praxi.

Pamätajte!

Sexuálne prenosné choroby sú nebezpečné, predovšetkým ich sprievodnými komplikáciami: napríklad neplodnosť, impotencia, chronické zápalové procesy, lézie nervového systému a vnútorných orgánov.

Nesprávna liečba, ignorovanie príznakov, zanedbanie preventívnych opatrení môže mať nepriaznivý vplyv na vaše aj zdravie ostatných ľudí.

Prevencia

Čo robiť po nechránenom pohlavnom styku, ak nemáte dôveru v zdravie svojho partnera? Umyte si ruky a vonkajšie genitálie mydlom. Liečte genitálie, krčok maternice a stehná antiseptikom.

Ak nemôžete navštíviť lekára v priebehu nasledujúcich 24 hodín, zoberte si bezpečnú dávku „antibiotík“. Čo najskôr ale vyhľadajte lekársku pomoc. Dodržiavaním drobných preventívnych opatrení ale znížite pravdepodobnosť infekcie a závažnosť jej možných následkov.

Text: PR