Veľmi častá téma ľudí, ktorí dlhodobo pracuj pre jednu spoločnosť. Na jednu stranu je to úspech, pretože dnes si udržať pracovné miesto je naozaj náročné. Z iného a základného pohľadu je to situácia, ktorá nemá pre konkrétnu osobu východiskové riešenie. Tento pojem sa pokúsil po prvý krát zadefinovať Fredenberger, ktorý ho popisoval ako stratu profesionálneho záujmu.

Nemôžeme očakávať, že sa tento jav dostaví hneď po založení spoločnosti. Je to dôsledok dlhodobého vyčerpania, ktoré je sprevádzané zástupom psychických, fyzických, ale aj sociálnych symptómov.

Aké sú príznaky syndrómu
Najviac sa s ním stretávame pri profesiách zameraných na kontakt s ľuďmi. Ľudia zaoberajúci sa takýmito činnosťami sa cítia opotrebovane, neužitoční a vyčerpaní. Niet divu, že sa na nich môže podpísať chronický stres. Aké sú ďalšie príznaky syndrómu vyhorenia? Únava, depresia, pokles výkonu, úzkosť a nespokojnosť so všetkým naokolo. Môžu sa pridať poruchy spánku, sústredenia a pamäte. Všetko je sprevádzané telesnými problémami, porušenou sexualitou, kardiovaskulárnym systémom, dýchacou sústavou alebo tráviacim traktom.

Začnite na novom mieste
Pokiaľ sa chcete tomuto stavu vyhnúť, vezmite si v práci voľno. V krajnom prípade sa odporúča zmeniť prácu. Môžete začať podnikať na vlastnú zodpovednosť a kúpiť si offshore spoločnosť. Takéto podnikanie znižuje daňové zaťaženie, zabezpečuje vysokú mieru anonymity a umožňuje obchodovanie v medzinárodnom rozsahu. Začnite pracovať na vlastnom úspechu. Zbavte sa stereotypu, ktorý vás dlhé roky sprevádzal vo vašej práci a robte niečo iné a najmä s radosťou a chuťou.

Pokúste sa v sebe nájsť stratenú energiu, svoj vnútorný zdroj. Ubezpečujeme vás, že ho určite máte, len ho musíte opäť naštartovať. Nový zmysel pre prácu je tým prvým a najideálnejším riešením, ako zabudnúť na to, čo je syndróm vyhorenia.

Text a foto: PR