Chodievate na bicykel rekreačne alebo športovo? Pravdepodobne áno, keďže cyklistika je u nás obľúbený šport a za posledné roky zažíva veľký vzostup. Napríklad dunajská hrádza je stále plná, keď je priaznivé počasie. Komu bicykel učaroval, ten chce určite spoznať aj nové trasy alebo mať svoj bicykel aj na dovolenke. Chodiť stále len trasy vo svojom okolí môže byť časom naozaj nudné. Kto už bol niekoľko stokrát v Čuňove po hrádzi vie, o čom hovorím.

Riešením je nosič bicyklov. Naložíte jeden alebo aj viac bicyklov na auto a vyrazíte na nové miesta, ktoré sú ďalej od lokality kde bývate. Aký nosič na bicykel si vybrať? Existujú 2 základné typy nosičov.

Strešný nosič bicyklov – ide o najjednoduchší spôsob prepravy bicyklov ak nemáte na aute ťažné zariadenie. Tento typ nosiča sa používa už dlhé roky a určite ste sa s ním stretli. Tvorí ho samotný nosič bicykla (koľajnica so stojanom) a priečny strešný nosič na strechu auta (ľudovo záhradka), na ktorom je upevnený. Na priečny nosič sa dá upevniť aj strešný box na batožinu alebo nosič lyží. Výhodou strešného nosiča je, že vedľa seba poskladáte aj 4 bicykle. Tým, že sú na streche, nijako nebránia vo výhľade z auta a ani neobmedzujú prístup do auta. Bicykle sú na ňom pevne zafixované a na moderných nosičoch sa dajú aj zamknúť. Nevýhodou je náročnejšia manipulácia pri nakladaní a vykladaní bicykla na stojan. Tiež treba myslieť na vyššiu výšku auta. Nosič má samozrejme vplyv na aerodynamiku auta a teda treba očakávať vyššiu spotrebu paliva. V závislosti od toho ako je samotné auto aerodynamické môže byť spotreba vyššia o 25 až 50%. Čím viac aerodynamické auto, tým je rozdiel v spotrebe vyšší.

Nosič bicyklov na ťažné zariadenie – pre autá s ťažným zariadením predstavuje tento typ nosiča najkomfortnejší a najpraktickejší spôsob prepravy bicyklov. Môžete na ňom previezť 2 až 4 bicykle. Výhodou je ľahšia manipulácia pri nakladaní bicyklov aj pri inštalácii samotného nosiča. Výška auta sa nezmení, keďže nosič a bicykle sú umiestnené za autom. Vďaka tomu aj aerodynamika utrpí menej a zvýšenie spotreby je minimálne. Tento typ nosiča má aj vlastné osvetlenie a držiak na evidenčné číslo. U kvalitných nosičov bicyklov na ťažné zariadenie sa po sklopení nosiča aj s naloženými bicyklami bez problémov dostanete do kufra automobilu. Nevýhodou je horší výhľad dozadu a pre dlhšiu dĺžku súpravy auto + nosič, je aj cúvanie obtiažnejšie.

Text a foto: PR