Mnohí ľudia sa cítia ochromení stresom, najmä keď je ich život zaneprázdnený nezmyselnými vecami. Veľa relaxačných aktivít a útek od reality, ako je napríklad deň v kúpeľoch alebo víkendová dovolenka, má pozitívne účinky. V niektorých prípadoch je to ale dosť drahá záležitosť. Našťastie nemusíte minúť veľa peňazí, aby ste sa uvoľnili. Existuje mnoho lacných spôsobov, ako ľahko nastaviť svoju myseľ na niečo iné a príjemnejšie. Urobte si nejaký čas na vyskúšanie týchto jednoduchých stratégií na zmiernenie stresu a starostí vo vašom živote.

Meditujte vo svojich vlastných myšlienkach

Možno vám to príde smiešne a nezmyselné a poviete si, že takéto veci vás nebavia. Pre vašu psychiku je však odpútanie sa od bežných starostí, zhonu, chaosu viac než nutné. Pokiaľ vám nevyhovuje meditácia, skúste sa sústrediť na jednu vec. Konkrétny zvuk, melódiu, slová, frázy. Rytmické pohyby našu myseľ vedia upokojiť. K nim patrí napríklad plamienok ohňa v krbe, alebo plávajúce rybky v novom akváriu.

Útek do kníh

Bez ohľadu na to, aký typ príbehu máte radi, takmer každý si môže nájsť aspoň jedného spisovateľa, ktorý inšpiruje vašu predstavivosť. Môže vás zaujímať odborná literatúra, v ktorej sa dozviete veľa užitočných informácií.

Ak sa nepovažujete za čitateľa, vydajte sa do miestnej knižnice a požiadajte o pomoc knihovníka. Často majú zoznam najviac čítaných kníh so širokou škálou návrhov, vrátane thrillerov, romantiky, drámy, komédií a iných žánrov.

Vyskúšajte audio

Ak nemáte čas na čítanie, audioknihy si môže zaradiť do vášho rozvrhu tiež. Audioknihy vám umožňujú počúvať príbehy, zatiaľ čo sa staráte o iné úlohy, ako napríklad príprava večere alebo jazda vo vašom aute. Veľa študentov ich využíva ako jazykové učebnice, ktoré im pomáhajú sa do danej problematiky lepšie vcítiť.

Stres vám môže spôsobiť únavu a úzkosť. Časom môže negatívne ovplyvniť aj vaše duševné a fyzické zdravie.

Pravdepodobne ho však nebudete môcť úplne odstrániť zo svojho života, ale môžete urobiť kroky na jeho zmiernenie. Až tak veľa špeciálnych vecí pre to robiť nemusíte. Stačí chvíľka voľného času niekoľkokrát do týždňa a máte po starostiach. Nie sú to len povinnosti, ale aj oddych a úľava, ktorú by ste mali začať brať, ako nutnú súčasť svojho života.

Text: PR