Pre prírodu majú významný prínos, no pre ľudí sú ako nočná mora. Keď sa vám mravce dostanú do domu alebo bytu, zo začiatku to môže vyzerať nevinne, no keď sa vám začnú dostávať do potravín a skríň, vtedy už je neskoro a je potrebné všetky potraviny vyhodiť. Ako sa teda účinne zbaviť mravcov a ubrániť sa pred ich „útokmi“? 

Ako na mravce? Začnite boj predtým, ako sa vám dostanú do celej kuchyne (Foto: pixabay.com)

Prevencia je vždy najlepšia

Pravdepodobne je už na tieto rady neskoro, keďže čítate tento článok, no vždy je dobré vedieť, čo slúži ako prevencia na týchto nevítaných návštevníkov. To, že si vybrali práve vaše obydlie musí mať nejaký dôvod. Najčastejším dôvodom sú práve potraviny, to je ich hlavná motivácia, aby sa vám dostali do domu. Preto je potrebné všetky nádoby aj obaly poriadne uzatvárať a bezpečne skladovať. 

Ďalším z tipov je to, aby ste pravidelne kontrolovali, či nemáte okolo okien alebo zárubní medzery a špáry, cez ktoré by sa mohli dostať mravce do domu. Ak náhodou nejakú takú dierku nájdete, skúste ju niečím utesniť, záleží na jej veľkosti.

Tipy ako sa zbaviť mravcov

Ak sa k vám už ale mravce nasťahovali, je potrebné sa ich čo najrýchlejšie zbaviť, aby sa vám nerozšírili do všetkých potravín a po celom byte alebo dome. Prvým z tipov je krieda. Ak viete, kade sa mravce do domu dostávajú, nakreslite okolo tohto miesta čiaru pomocou kriedy. Uhličitan vápenatý, ktorý sa v kriedach nachádza ich bude odpudzovať.

Ďalším z domácich spôsobov je korenie a bylinky. Keďže sa mravce dorozumievajú na základe pachovej stopy, vôňa korení a byliniek ich dokáže zmiesť a oni tak stratia stopu do vášho príbytku. Použiť môžete napríklad škoricu, majorán alebo mätu.

Posledným z tipov je droždie s mliekom a tento recept je pomerne známy a obľúbený. Slúži ako prostriedok proti mravcom, no je to taká prírodnejšia verzia. Droždie s mliekom vymiešate do celistvej hmoty a necháte ju na tanieri pri mieste, kde majú mravce svoju cestičku. Keď začnú mravce túto „pochúťku“ jesť, začne im hmota kysnúť v žalúdku.