K novému roku patrí aj stanovenie novoročných predsavzatí. Keď chceme mať úspešný rok, tak je potrebné dať si ciele, ktoré nás budú počas celého roka motivovať k práci alebo iným veciam. Veľakrát sa stáva, že sa na konci roka pozrieme spätne na našu odvedenú prácu a nie sme s ňou spokojní, dokonca sme ani nesplnili to, čo sme chceli. Ako si stanovovať predsavzatia tak, aby sme ich dosiahli?

Ako na novoročné predsavzatia? Stanovte si ich tak, aby ste ich dokázali splniť (Foto: pixabay.com)

Reálne sny s plánom

Samozrejme, treba sa držať pravidla, že všetko, čo si vaša hlava dokáže predstaviť je reálne a dosiahnuteľné. No na druhej strane si musíte uvedomiť, či ste ochotní spraviť všetko pre to, aby ste tento cieľ dosiahli a čo všetko by ste kvôli nemu museli obetovať.

Keď si stanovujete novoročné ciele, tak by ste si k nim rovno mali napísať aj plán, ako to chcete dosiahnuť. Prípadne je prínosné aj stanoviť si jeden hlavný cieľ a k tomu viacero čiastkových cieľov, vďaka ktorým potom môžete merať svoj posun.

Neklaďte na seba vysoké požiadavky

Tento bod sa viaže s tým predošlým. Nie je úplne rozumné stanoviť si dvadsať cieľov, ktoré sú časovo náročné, potrebujete pre to spraviť množstvo práce a keď by ste ich do konca roka nesplnili, tak by ste so sebou neboli spokojní. Berte to reálne. Predsa len, vy sa sami najviac poznáte a viete, čo je pre vás reálne a čo, naopak, nie. Počas roka je dôležité aj oddychovať a nesnažiť sa byť neustále motivovaný, takže to si môžete tiež dať do svojich cieľov – viac relaxu.

Cesta je cieľ

Toto si množstvo ľudí neuvedomuje, že najviac im dá cesta k cieľu, nie samotný cieľ. Práve tie ťažké chvíle sú o tom, že vás veľa naučia a posunú vás ako osobnosť ďalej. Snažte sa ciele stanovovať tak, aby ste vystúpili zo svojej komfortnej zóny a takto sa naučíte najviac. Zároveň si potom môžete povedať, že ste to dokázali a splnili ste to, čo ste si stanovili.