Zdravé zvieratá, ktoré nemajú žiadne problémy nepotrebujú špeciálne krmivá. Lenže aj naši domáci miláčikovia trpia alergiami a potrebujú hypoalergénne krmivo pre psov. Určité riziká so sebou nesie aj kastrácia, a preto sú potrebné aj granule pre sterilizované mačky.

Kedy potrebujú domáce zvieratá špeciálnu stravu?

Kedy potrebujú domáce zvieratá špeciálnu stravu? (Foto: slovakia.husse.com)

Potravinové alergie

Bohužiaľ aj zvieratá môžu byť alergické na rôzne potraviny, ktoré s nachádzajú v krmivách. Ide napríklad o pšenicu, mlieko, sóju alebo dokonca hovädzie či hydinové mäso. Alergia sa najčastejšie prejavuje svrbením kože a na niektorých častiach tela stratou srsti, ale aj zápaly uší. Ojedinelejšie sa pridávajú aj tráviace problémy ako zvracanie a hnačky.

Riešením je hypoalergénne krmivo pre psov, ktoré je obvykle na báze ryže a jahňaciny, prípadne obsahuje lososa.

Príznaky alergie by po správne zvolenom type krmiva mali úplne odznieť. Ak chcete zistiť, na akú potravinu je zviera alergické, postupne sa mu do stravy pridávajú aj možné alergény, napríklad granule na báze pšenice či hydinové mäso. Podľa toho zistíte, na čo je pes alergický a čomu sa treba v strave vyhýbať.

Zvieratá po sterilizácií

Sterilizácia či kastrácia je dnes bežný úkon. Jeho úlohou je najmä zabrániť nekontrolovanému množeniu, čo sa týka hlavne mačiek, ktoré je prakticky nemožné ustrážiť. Mačky po sterilizácií a kocúry po kastrácií ale môžu začať naberať na hmotnosti. Okrem toho je tu aj vyššie riziko vzniku problémov s močovými cestami ako sú močové kamene alebo piesok.

Kvalitné granule pre sterilizované mačky majú zloženie, ktoré znižuje riziko vzniku týchto nepriaznivých účinkov sterilizácie. Takéto krmivá znižujú pH moču, čím znižujú aj riziko problémov s močovými cestami a majú nízky obsah tuku a vysoký podiel vlákniny. Mačka tak bude mať pocit sýtosti a nebude neprimerane priberať. Všetko dokonalé riešenie pre špeciálne potreby vašich domácich maznáčikov.

Text:PR