Hoci je krásne počuť vtáčí spev a pozerať sa, ako tieto dokonalé stvorenia kŕmia svoje mladé, ktoré od hladu vystrkujú zobáčiky z hniezda, nie sme nadšení, keď sa usídlia práve na našom dome. Správna ochrana fasád proti vtáctvu im neublíži a zaistí, že si svoje hniezda postavia inde.

Sezóna hniezdenia vtákov sa síce končí, no je najlepší čas pripraviť sa na ďalšiu a myslieť na ochranu fasády proti lastovičkám. Kým lastovička hniezdi najčastejšie vnútri stavieb, napríklad v sieni, chodbe domu alebo v stajni, občas si stavia svoje hniezda zvonku na stenách budov, zvyčajne na lodžiách alebo pod odkvapom. Tieto vtáky nás síce zbavujú otravného hmyzu, ale ako daň si vyberajú čistotu. Svoj trus zanechávajú na fasádach a pod nimi.

Riešením sú hroty

Odstraňovanie hniezd je nielen proti prírode, ale nikomu sa to môže zdať aj nedôstojné. Ak teda nechcete mať pod rímsou ich trus, zabráňte im tu v hniezdení, a oni si svoj domček pre mláďatá postavia na inom mieste.

Ochrana fasád proti vtáctvu bola predtým nepekne riešená podomácky. Ľudia bránili vtákom sa usídliť na ich budovách rôznymi podomácky vyrobenými prekážkami. Napríklad vešali prúžky z alobalu alebo CD, ktorých odlesky vtákom vadia. Tým si ale majitelia budov sami zohyzďovala novú fasádu.

Stačí ich prilepiť

Ani holuby nepridávali na kráse budov a striech, ktorých trus narobil tiež veľa škody. Dlhodobo najúčinnejším riešením v tomto prípade, je inštalovať zábrany proti holubom, ktoré sa k vám viac už neodvážia prísť.

Dnes si môžete zaobstarať tieto zábrany , ktorých montáž je veľmi jednoduchá a následná ochrana fasád proti vtáctvu účinná. Ide o hroty z nehrdzavejúcej ocele. Tieto pásky sa na rímsy, do okien alebo kamkoľvek potrebujete, prilepujú transparentným silikónovým lepidlom a zo zeme nie sú takmer vidieť, takže fasáda zostane stále krásna.

Text: PR