Kúpa vlastného bývania či už sa jedná o byt alebo rodinný dom je pre väčšinu z nás tá najväčšia položka akú kedy v živote zaplatíme. Aj preto je to teda veľmi citlivá záležitosť a je dôležité postupovať v takomto prípade čo najsprávnejšie.

V reálnom živote je výsledná cena za byt väčšinou otázkou dohody medzi predávajúcim a kupujúcim. Ako to štandardne prebieha? Na internete si nájdete byt ktorý Vám vyhovuje svojou dispozíciou, veľkosťou a cenou. Kontaktujete predávajúceho alebo realitnú kanceláriu. Dohodnete sa na podmienkach predaja. A v tomto momente prichádza financovanie takejto nehnuteľnosti.

Málokto má celú požadovanú sumu v hotovosti. Dnes sa byty kupujú na hypotekárny úver a to z veľkej časti. Banka vyžaduje záložné právo na kupovaný byt aby bola istená v prípade nesplácania úveru. Aká je teda cena nehnuteľnosti s ktorou banka počíta? Nie je to kúpna cena. Banka počíta vždy iba s cenou určenom a vypočítanou v znaleckom posudku. Takýto posudok vypracuje znalec v odbore nehnuteľností. Dobrého znalca z Vášho regiónu nájdete aj na webe dobryznalec.sk. Komu ale môžete zadať vypracovanie takéhoto znaleckého posudku? Určite to nemôže robiť ktokoľvek. Zoznam znalcov je vedený ministerstvom vnútra. Všetky banky na Slovensku akceptujú takýto posudok iba od znalca ktorý je v tomto zozname zapísaný a vedený.

Text: PR