Množstvo ľudí sa pasuje s problémom, ako ušetriť peniaze. Najčastejšie vtedy, keď zistia, že míňajú viac, ako si môžu dovoliť. Lenže kde a ako okresať vaše celkové výdavky? Vyskúšajte nasledovné praktické tipy, ktoré vám pomôžu k lepším výsledkom vo vašom šetrení.

Rozpočet a sledovanie výdavkov
Ak niekam cestujete a máte mapu, nie je vám nič platná, ak nepoznáte svoj východiskový stav. Nestačí len vedieť, kam sa chcete dostať. Potrebujete aj vedieť, kde sa práve nachádzate. Vo svete financií je takouto mapou rozpočet a váš východiskový stav zistíte sledovaním všetkých svojich výdavkov, pretože len ich sledovaním zistíte, kam svoje peniaze dávate. Nespoliehajte sa na svoju pamäť. Všetko si zapíšte. Aj platby v hotovosti aj platby kartou.

Odstráňte zbytočné výdavky navyše
Ak by ste si urobili prehľad všetkých svojich výdavkov za posledné mesiace a   zhodnotili, či sú naozaj potrebné, zistili by ste v mnohých prípadoch, že sú zbytočné a dá sa na nich krásne ušetriť. Napríklad zbytočné poplatky za vedenie účtu alebo predplatné služieb v rozsahu, ktorý nevyužívate.

Nájdite lacnejšiu variantu
Čudovali by ste sa, ale takmer vždy dokážete nájsť lacnejšiu variantu toho, čo by ste chceli. A nemusíte sa báť. Lacnejšia neznamená vždy menej kvalitná. Napríklad ak ste vášnivým čitateľom, namiesto kupovania kníh stačí zájsť do knižnice alebo nakupovať elektronické knihy. Obe varianty sú oproti nákupu tlačených kníh neporovnateľne lacnejšie.

Refinancovanie
Ak musíte splácať úver, viacero úverov, či úver na bývanie, tak je dosť pravdepodobné, že sa medzi nimi nájde predražená pôžička. Nevýhodný úrok a výšku splátok si môžete vďaka refinancovaniu úveru či hypotéky ľahko znížiť a nastaviť tak, aby ste mali menšie výdavky.

Text a foto: PR