Umývačka riadu ešte stále nie je v mnohých domácnostiach samozrejmosťou, no mohla by byť. Významne totiž dokáže ušetriť váš čas, peniaze aj vodu, ktorou možno až príliš plytváte pri ručnom umývaní riadu.

Ušetríte zhruba 10 dní…

Snáď najväčšou výhodou umývačky riadu je, že pri jej používaní získate väčšie pohodlie a ušetríte kopu času. Podľa odhadov dokáže umývačka riadu ušetriť jednému človeku zhruba 250 hodín ročne, ktoré by inak pri riadoch strávil. Okrem toho dokáže umývačka pracovať s vodou o teplote viac ako 120 °C, ktorá čistí a dezinfikuje riad účinnejšie a efektívnejšie ako ktorýkoľvek čistiaci prostriedok, ktorý používate.

…a desiatky eur ročne

Okrem vášho osobného času šetrí umývačka riadu Bosch aj iné hodnotné momenty – peniaze a vodu. Pri umývaní riadu v dreze a pod tečúcou vodou sa spotrebuje zhruba 70litrov horúcej (teplej) vody a asi 30litrov vody studenej. Pri umývaní v umývačke? Na jeden umývací cyklus to je asi 12 – 18 litrov. Pripočítajte si k spotrebovanej vode ešte cenu za jej ohrev a…skrátka a jasne, ak prejdete z drezu na umývačku riadu, ročne usporíte aj viac ako 100€.

Ale…

Samozrejme, že používanie umývačiek riadu nie je len prechádzkou po ružových záhradách, ktoré sú dláždené ušetrenými eurami. Ak si umývačku kúpite, mali by ste rátať aj s dodatočnou kúpou špeciálneho čistiaceho prípravku, ktorý stojí o čosi viac ako štandardné umývacie prípravky. Ďalšia chémia vás asi neminie ani v prípade, ak pracujete s tvrdou vodou a kvôli umývačke riadu ju potrebujete zmäkčiť.

3 tipy na záver

  • Ak nemáte tušenie ako uložiť riady do umývačky, nebojte sa – ku každému spotrebiču by mal byť pribalený letáčik, ktorý vám ukáže ako problém vyriešiť.
  • Na Slovensku sa do domácností dodáva tzv. denný a nočný prúd. Zistite si kedy je elektrina výhodnejšia a nechajte umývačku pracovať napríklad cez noc.
  • Ak sa obávate o celistvý vzhľad kuchyne, vstavaná umývačka riadu ho nijak nenaruší.

Text: PR