Tekutý klenot, na ktorý sme právom pyšní, je svetovým unikátom. Nevyrába sa z borovice, ako by si mnohí mohli myslieť, ale z borievok a pôvodne bola borovička vyrobená na to, aby liečila. Vedeli ste, že vraj pomáha aj pri zhadzovaní kíl?

Borovička: Čo ste o slovenskom národnom nápoji nevedeli?

Borovička: Čo ste o slovenskom národnom nápoji nevedeli? (zdroj: pixabay.com)


Na výrobu borovičky sa používa čistý jalovcový destilát, ktorý je však sám o sebe pomerne drahý a intenzívny, preto sa samotná borovička riedi kvalitným liehom a vodou. Napriek tomu, že mnohí ju porovnávajú s ginom, tieto dva alkoholy nemajú takmer nič spoločné. Spája ich len obsah jalovca. Gin však neobsahuje čistý jalovcový destilát, ktorým sa pýši práve borovička, vyrába sa najčastejšie z obilného destilátu, v ktorom sa nachádza okrem iných prísad aj jalovec. Základ borovičky tvorí čistý borievkový destilát.

Prvá borovička vznikla v osemnástom storočí na Spiši

Aspoň tak hovoria tradície a povesti z oblasti Spišskej Belej. Ak by však historické zápisky neboli celkom presné, isté je, že v roku 1875 bola založená továreň na výrobu liehovín Kleinberger a syn, ktorá získala licenciu práve na výrobu borovičky. Aj to je dôvod, prečo je Spišská borovička považovaná za pôvodnú. Avšak, od roku 1905 sa vyrába tento mok aj v Trenčíne a postupom času sa jej výroba rozmohla aj v liptovskom regióne. Ako krajina máme pre tie najlepšie druhy borovičky značku chráneného zemepisného označenia. Medzi tie najkvalitnejšie druhy patria práve liehoviny s názvami Spišská borovička, Inovecká borovička, Liptovská borovička alebo Juniperus, ktoré sa pýšia naozaj prvotriednou kvalitou a spracovaním, ktoré má tradíciu niekoľko desiatok rokov.

O výrobu borovičky sa v minulosti starali ženy

Na prelome 18. a 19. storočia sa borovička vyrábala takmer všade, recepty sa dedili v rodinách celé generácie. A za udržiavanie obľúbenosti a výnimočnosti tohto nápoja môžu vraj práve ženy, ktoré sa okrem domácnosti starali aj o výrobu domácej borovičky. Avšak, s postupom času a s príchodom veľkovýrobcov a nástupom prísnejších zákonov, ktoré domáce pálenie zakazovali, domáca výroba borovičky postupne zanikla.

Borovička ako národné bohatstvo

Pôvodne bol tento kvalitný alkohol zamýšľaný ako účinný liek, no počas dvoch storočí sa borovička stala neoddeliteľnou súčasťou života Slovákov. Ak by vás zaujímala história jej vzniku, v Spišskej Belej sa môžete vybrať na historickú cestu po stopách tohto významného nápoja. Ak patrí borovička aj k vašim obľúbeným alkoholom, určite si ňou nezabudnite štrngnúť ani 24. júna, teda na medzinárodný deň borovičky. Mimochodom, ten milovníci borievkového nápoja nazývajú aj „deň pomsty z lesa“. Čo poviete, výstižné?

Komerčný článok