V živote si kupujeme na mieru veľa vecí, a medzi nimi nájdeme určite aj pneumatiky. Veď aj tie sa nám musia prispôsobiť v mnohých ohľadoch – určite v prvom rade kvalitou a cenou. A keďže svoje autá a jazdné zvyklosti poznáme najlepšie my sami, pri výbere by sme mali dbať na niektoré kritériá.

Pneumatiky rešpektujúce vaše šoférske zvyklosti

Pneumatiky rešpektujúce vaše šoférske zvyklosti (zdroj: komerčný článok)

Pneumatiky na leto, zimu alebo celý rok

Niekoho skutočne nebaví sezónu čo sezónu myslieť na prezúvanie gúm. Veď načo aj, keď sú na trhu dostupné kvalitné celoročné pneumatiky, vhodné pre každý typ počasia. Tu však pozor na jednu zásadnú vec, a tou je podnebná oblasť, v ktorej prevažne brázdite ulicami. V nížinách, kde je snehu pomenej, sú celoročné pneumatiky spoľahlivým partnerom na cesty, avšak v severných oblastiach krajiny už treba počítať so snehom a ľadom a so sťaženými cestnými podmienkami, na ktoré celoročné pneumatiky nie sú stavané, resp. sú vhodné iba s využitím cestných reťazí. Celoročné pneumatiky takisto nie sú vhodné pre šoférov, ktorí často jazdia z jedného kúta krajiny na druhý, pretože aj počas takýchto výletov sa môže vystriedať veľa druhov počasia. V tomto prípade je najlepšie spoľahnúť sa buď na letné, alebo na zimné pneumatiky.

Pneumatiky pre rôzne terény a jazdné štýly

Pri výbere vhodného typu pneumatík okrem sezóny myslíme aj na to, po akých terénoch budeme jazdiť, alebo tiež zvážime taký druh gúm, ktoré budú schopné znášať naše šoférske schopnosti či zvyklosti. Nie je totiž jedno, či denne jazdíme po udržiavaných diaľniciach, alebo klasických slovenských cestách s jamkami a trhlinami. Kvalitné pneumatiky, zimné, letné či celoročné, sú schopné zareagovať na každý impulz – zabočia i zabrzdia bez problémov, keď treba, no podržia vás aj v prípade prašného, mokrého či zamrznutého terénu. Ich kvalita sa zreteľne ukazuje aj na nízkej spotrebe paliva či minimálnej hlučnosti pneumatík. Ak sa teda budete najbližšie rozhodovať pre nové pneumatiky, povedzme už na leto, tak okrem recenzií na gumy dbajte aj o vlastné šoférske zručnosti a preferencie. Pneumatiky sa vám za to odvďačia kvalitnou a bezpečnou jazdou.

Komerčný článok