Poznáte motocykle značky Triumph? Sú cenovo prijateľné a vďaka ich modernému dizajnu sa budete na cestách cítiť patrične sebavedome. Táto britská automobilka najskôr vyrábala bicykle a motocykle, až neskôr ju zlákal svet áut.

Značka Triumph prispela svojimi motorkami počas svetovej vojny

Značka Triumph prispela svojimi motorkami počas svetovej vojny (zdroj: pixabay.com)

Pripraviť sa, pozor, Triumph!

Keď v roku 1902 uzreli prach ciest prvé motocykle Triumph, doba nebola ani zďaleka taká pokojná, ako je tá dnešná. Dnes je vlastniť motorku vecou imidžu, no predtým šlo skôr o to, získať praktický dopravný prostriedok, ktorý prejde aj po miestach autám neprístupným. Na lepšie spropagovanie svojich produktov, a možno aj odskúšanie ich kvality, sa teda nemeckí zakladatelia značky Triumph rozhodli poskytnúť nemalý počet motocyklov armáde Spojencov. Hovorí sa až o počte 80-tisíc kusov, dohromady za prvú a druhú svetovú vojnu.

Pekný skutok v boji proti fašizmu, však? A tak sa nám značka zdá hneď o čosi sympatickejšia. Počas druhej svetovej vojny bola dokonca továreň na výrobu motocyklov v Coventry zbombardovaná Nemcami, takže výroba bola opäť obnovená až po roku 1946. Motocykle sa vyrábali ako pre potreby armády, tak i pre potreby civilistov. No a čo, že dnes je značka vo vlastníctve BMW. Hrdí sa tým, že až do expanzie japonských značiek bola najväčším svetovým producentom motocyklov.

Triumph a paralelný dvojvalec Seed Twin

Ide o jeden z najslávnejších motorov na svete, pretože bol výkonnostne taký dobrý, že sa stal vzorom pre výrobu motorov až do konca osemdesiatych rokov. Medzi najznámejšie modely značky Triumph sa zaraďujú Speed Twin alebo Tiger 100. V roku 1953 prichádza na trh prvý motocykel Triumph s odpérovaným zadným kolesom, model Bonneville s dvoma samostatnými karburátormi či trojvalcové motocykle jazdiace rýchlosťou vyše 200 km/hod.

Pýtate sa, čo sa stalo potom, čo sa po 80 rokoch dala výrobe motocyklov značky Triumph stopka? Na začiatku 90. rokov sa našiel milionár, ktorý sa do výroby slávnych motoriek pustil znova, a to so všetkou eleganciou – motorky si ponechali jedinečný dizajn vytvorený rokmi vývoja, no kvalitou a použitými technológiami tiež nijako nezaostávajú.

Tiger, Thunderbird, Hurricane či Rocket 3 sú skrátka neprehliadnuteľné modely, ktoré by sa nám so značkou Triumph mali v mysli spojiť takmer okamžite.

Komerčný článok