Obriezka sa robí z náboženských, zdravotných alebo hygienických dôvodov, ale stále ju sprevádzajú mnohokrát neopodstatnené obavy. Nemusíte mať ale žiadne obavy, že následkom tohto zákroku by u vás nastala erektilná dysfunkcia alebo znížené citlivosť.

Čo je obriezka?

Obriezka je chirurgický zákrok, pri ktorom sa odstraňuje predkožka na penise, a môže byť čiastočná alebo úplná. Aj keď je takáto predstava nepríjemná, zákrok sa vykonáva ambulantne a možná je len lokálna anestézia. U nás tento úkon nie je úplne bežný, ale vykonáva sa zo zdravotných dôvodov.

Prečo podstúpiť obriezku?

Dôvodov, prečo je vhodné alebo potrebné podstúpiť obriezku je viacero. Prípadom, kedy je zákrok viac ako potrebný je fimóza. O fimóze sa hovorí vtedy, keď nie je možné stiahnuť predkožku cez žaluď, čo komplikuje aj pohlavný styk. Obriezka je ale nutná len v prípade, že konzervatívna liečba nezaberie, čo sa deje pri najvážnejších formách fimózy.

Vhodná je aj v prípade, že chcete znížiť riziko infekcie a to nie len u muža, ale aj u ženy. Odstránením predkožky sa značne zjednodušuje a zlepšuje hygiena penisu, takže je tu aj menšie riziko vzniku bakteriálnych ochorení, ktoré sexuálny život určite nespríjemnia.

Sex a obriezka

Po zákroku je potrebné zdržať sa na cca 4-6 týždňov sexuálneho styku. Tvrdenia, že nepríjemná erektilná dysfunkcia je príčinou obriezky sú skôr mýty. Týmto zákrokom sa ani neznižuje citlivosť penisu, takže sa nemusíte obávať, že by ste boli ukrátený o intenzívny prežitok. Okrem toho sa môže predĺžiť čas vzrušenie a tým sa aspoň čiastočne rieši problém s predčasným vyvrcholením.

Nájdu sa ženy, ktorým takýto vzhľad penisu nevyhovuje, ale väčšina sa zhodne na tom, že obrezaný muž je „voňavejší“ a viac si užívajú aj orálny sex. Okrem toho sa obriezkou znižuje aj riziko prenosu HIV a iných chorôb.

Text:PR