Záhradné jazierko je príjemnou a estetickou súčasťou záhrady. Zelená voda v jazierku ale dokáže tento dojem úplne pokaziť. Od jari teda treba myslieť na jeho čistenie a údržbu, k čomu patria aj štartovacie baktérie do jazierka.

Zazimovanie jazierka

Skôr ako príde zima a mráz, je potrebné jazierko na toto obdobie pripraviť. Výskyt zelenej vody v jazierku nie je nič výnimočné, ale za určitých okolností nebezpečné.

Dôvodom tohto stavu je peľ, listy, či zemina splachovaná do jazierka dažďom. Rozklad takéhoto bio odpadu produkuje amoniak a spotrebováva kyslík, čo predstavuje riziko pre rastliny aj ryby. Prvým krokom je teda vyčistenie jazierka a prípadne jeho zakrytie, aby sa doň opäť nedostali nečistoty. Znižovať by ste mali aj množstvo krmiva pre ryby.

Rastliny v jazierku je potrebné vybrať a nechať ich cez zimu na teplejšom mieste, alebo ich v jazierku premiestniť do hlbšej vody ak ju nenechávate zamrznúť. Aby voda nezamrzla a teplota na dne bola stabilná je dobré presunúť filter k hladine. Proti zamŕzaniu sa využívajú rozmrazovacie plaváky, najlepší je ale ohrev jazierka.

Príprava jazierka na sezónu

Ak ste jazierko na zimu zakryli, budete mať čistenie o niečo jednoduchšie. Vhodné je vyčistiť aj dno, aby sa odstránili nánosy bahna a nečistôt, čo sa dá zabezpečiť špeciálnym vysávačom alebo prípravkami. Začiatok sezóny je ten správny čas, aby ste použili štartovacie baktérie do jazierka. Tie zabránia nadmernému rastu rias a zabezpečia jazierku optimálny štart do sezóny.

Potrebné je skontrolovať aj technické časti ako je čerpadlo, hadica čerpadla aj UV lampa. Čerpadlo môže byť zanesené nečistotami alebo jeho funkčnosť znižuje vodný kameň. Technológiu tak inštalujte, až keď je skontrolovaná a v poriadku. Rastliny, ktoré zimovali mimo jazierka môžete opäť vrátiť, ak zostali vo vode je potrebné zrezať listy tesne nad hladinou vody.

Po takýchto úpravách a zásahoch to bude omnoho lepšie a vodná plocha jazierka na záhrade sa stane dokonalou ozdobou.

Text:PR