Kým behajú po lese, nikomu neškodia. Akonáhle sa však dostanú do domácnosti, je zarobené na problém. Hoci je mravec sám o sebe užitočný hmyz, určite to tak nie je, ak ho objavíte na svojej kuchynskej linke. Čo robiť, keď sa k vám nasťahovali nepozvaní nájomníci a odmietajú sa odsťahovať?

Nečakaní návštevníci, alebo ako si poradiť s mravcami v byte

(zdroj: unsplash.com)

Starý dobrý ocot

Samozrejme, v drogériách nájdete množstvo prípravkov a prostriedkov na škodce, medzi ktoré patria aj mravce v domácnosti. Ak sa však chcete vyhnúť chémii, alebo ušetriť, môžete pokojne siahnuť po niečom, čo určite máte doma a čo na tento drobný hmyz zafunguje vo väčšine prípadov rovnako. Prvým tipom je napríklad ocot, ktorý stačí zriediť s vodou v pomere 1:1. Potom touto zmesou jednoducho utrite dosky, skrinky a akékoľvek iné miesta, kde ste spozorovali mravcov. Pozrite si aj náš tip na najlepší ocot na mravce, ktorý môžete použiť na akýkoľvek priestor v interiéri.

Voňavé veci mravcom nevoňajú

Jednoduchým a dostupným riešením na odstránenie mravcov je aj sóda bikarbóna alebo prášok do pečiva. Stačí ich iba nasypať na všetky miesta, odkiaľ mravce vychádzajú. Ďalším dobrým trikom je obyčajná krieda, ktorou stačí nakresliť čiaru, ak nájdete miesto, ktorým mravce vchádzajú do vášho bytu. Inak sa krieda hodí skôr do záhrady. Mravce nemajú vo všeobecnosti radi silné vône, preto ich odplašíte aj obyčajnými citrusmi, ako sú pomaranče, citróny alebo limetky. Použiť z nich môžete šťavu alebo kôru. Pomôže, aj keď budete používať prostriedok na dlážku alebo na nábytok s citrusovou vôňou.

Myslite na prevenciu

Možno ste nevedeli, že štúdie ukazujú, že práve škorica patrí medzi najúčinnejšie spôsoby odstránenia mravcov nielen z kuchyne, ale celkovo z domácnosti. Škorica totiž obsahuje zlúčeninu trans-cinnamaldehyd, ktorá je pre mravcov škodlivá. Stačí, ak škoricu umiestnite blízko vchodu alebo do priehradky s potravinami, v ktorých sa mravce objavujú najčastejšie. Bude pôsobiť ako repelent a ešte aj zanechá nádherne sviežu domácnosť. Pozrite si aj ďalšie tipy a triky, čo dokáže škorica na mravce. Dobré je aj uvažovať vopred a myslieť na prevenciu. Ak nechcete k sebe mravcov prilákať, všetky nádoby s potravinami treba uzatvárať a udržiavať v kuchyni dokonalú čistotu. Pozrite si aj naše ďalšie rady a tipy na upratovanie a nemusíte upratovať s odporom.