Možno aj vy patríte k ľuďom, medzi ktorých koníčky patrí zberateľstvo. Ak zberáte práve mince, zbystrite pozornosť. V nasledujúcom článku sa pokúsime zhrnúť desatoro každého zberateľa mincí, nielen toho začínajúceho. Čítajte ďalej!

Ako na zbieranie mincí a euromincí - tipy a rady pre zberateľov

(zdroj: unsplash.com)

Chcete zarobiť, alebo ste historik-laik?

Na úvod si položte otázku, ktorým zberateľom mincí ste – niektorí patria k investičným zberateľom, ktorí chcú svoje zberateľstvo jedného dňa zhodnotiť, niektorí si zasa pomocou svojej zbierky zhmotňujú svoje historické poznatky. Niekto zdedí mincové zbierky po predkoch a nadviaže na ich vášeň. Nech už je to u vás akokoľvek, zberateľstvo by vás malo napĺňať a tešiť. To, čo vám najlepšie pomôže v orientácii v období, ktoré vás zaujíma (alebo aby ste také obdobie objavili), sú určite mincové katalógy. Zvyčajne ich vydávajú aukčné domy a môžu byť pre obyčajného zberateľa občas dosť drahé. Ak si mincový katalóg nemôžete dovoliť, pozrite si naše rady pre zbieranie mincí.

Zamerajte sa na konkrétny typ mincí

Pomôcť zorientovať sa v zberaní mincí vám môžu pomôcť aj rôzne facebookové skupiny či internetové stránky. Možností máte hneď niekoľko – môžete zbierať priamo v teréne, ako dobrodruh pomocou detektoru. Takéto zbieranie má jednu veľkú nevýhodu, ktorou je to, že podľa zákona musíte aj tak svoj historický nález odovzdať. Druhým spôsobom je geografické zbieranie, ktoré sa hodí aj pre úplných začiatočníkov. Znamená to, že sa zameriate na konkrétny typ mincí, napríklad na americké štvrťdoláre alebo razby s jednou značkou mincovne. Zbierať môžete začať aj podľa roka, na ktorý sa zameriate ako svoj míľnik. V tomto prípade si na svoje prídu aj tí, ktorí nechcú alebo nemôžu do svojej zbierky investovať príliš veľa peňazí, pretože napríklad národná pokladnica vydáva každý rok finančne dostupné razby aj bankovky.

Aj poškodené mince sú vlastne vzácne mince

A čo tak zbierať to, čo sa nepodarilo? Aj chyborazby majú svoje čaro. Do istej miery sú vzácne rovnako, ako diamanty a zlato – nie je ich predsa až tak veľa. Zbieranie mincí môže byť dokonca aj charitou, pretože ak sa rozhodnete zbierať mince zo vzácnych kovov, ktorých ťažba pomáha znevýhodneným skupinám, pomôžete tak tým, ktorí to najviac potrebujú. Špecifickou kategóriou sú euromince. Euro používa ako svoje platidlo devätnásť členských štátov Európskej únie. Každý z nich si každý rok razí dva pamätné vzory euromincí už od roku 2002, takže to je dostatok zberateľského materiálu pre veľké množstvo zberateľov. V tomto prípade sa oplatí zbierať iba dvojeurové mince, pretože pamätné vzory sa môžu uvádzať iba na nich. Zamerať sa môžete na pamätníky jednej konkrétnej krajiny, alebo opäť zbierať podľa roku či témy. Môžete začať odoberať aj magazín pre zberateľov, ktorý vám hlavne v začiatkoch môže byť veľmi nápomocný.