Mnohí ľudia sa dnes venujú cyklistike alebo cykloturistike. Niekedy je však problémom, ako sa pripraviť na dovolenku, ak letíme lietadlom a chceme si zbaliť bicykel so sebou. Prinášame vám niekoľko užitočných rád a informácií, ktoré pomôžu pri plánovaní a hlavne následnom užívaní si vašej dovolenky.

Ako prepraviť bicykel lietadlom

Ako prepraviť bicykel lietadlom (Foto: http://road.cc/sites/default/files/unspecified-2.png)

Nájsť si tú správnu leteckú spoločnosť
Neverili by ste, ale preprava bicykla lietadlom vás môže, ale aj nemusí vyjsť draho. Pritom veľmi záleží na výbere leteckej spoločnosti. Niektoré ponúkajú výhodnejšie ceny na prepravu bicykla ako takého, iné ho považujú za extra batožinu. Ak chcete ušetriť nejaké to euro, tak si určite nájdite čas a urobte si prieskum. Nie vždy je to možné, lebo do danej destinácie nelieta viac spoločností. Ak sa dá, tak radíme vybrať si takú, ktorá ponúka najvýhodnejšiu cenu. Radšej nehazardovať, ako to robia ľudia, keď navštevujú stávkové kancelárie a skúšajú, veď to hádam vyjde. Nepríjemnosti si viete ušetriť, ak sa správne pripravíte a zbalíte.

Hmotnosť je dôležitá
Dajte si pozor, aké podmienky ponúkajú letecké spoločnosti na prepravu bicyklov. Niektoré majú danú určitú hmotnosť a ak ju prekročíte, tak za každý kilogram navyše platíte nemalé peniaze. Niektoré spoločnosti berú bicykel ako batožinu, takže ak sa zmestíte do povedzme 23 kilogramov, tak platíte zaň ako za batožinu. Iné spoločnosti majú bicykel ako extra športové vybavenie, takže je daný hmotnostný limit, povedzme 13 kilogramov, a ak ho prekročíte, tak za každý kilogram navyše zaplatíte. Tieto ceny sa pohybujú v desiatkach eur.

Ako prepraviť bicykel lietadlom

Ako prepraviť bicykel lietadlom (Foto: http://www.cyclinguk.org/cyclists-library/bikes-public-transport/bikes-air)

Správne balenie
Do lietadla vám bicykel síce vezmú a prepravia, ale netreba zabúdať, že si letecké spoločnosti účtujú navyše poplatky, ak batožina prekročí určitý rozmer. Preto odporúčame bicykel rozobrať a snažiť sa ho čo najviac odľahčiť. Určite demontovať predné koleso, skrátiť sedlovku na minimum, prípadne ju vytiahnuť a stočiť riadidlá do pozdĺžneho smeru. Ak chcete ešte zmenšiť rozmer, tak odmontovať aj zadné koleso a všetko spolu dať do vhodnej cestovnej tašky. Najlepšie je dostať bicykel do rozmerov pod 1 meter, pod 80 centimetrov je ešte lepšie.

Tip na pneumatiky
Je lepšie nechať kolesá nafúkané, resp. odpustiť na tlak 2 atmosfér. Vzduch vo vnútri už veľa nenarobí s celkovou hmotnosťou, ale pomôže ochrániť kolesá a aj samotné duše a plášte budú menej trpieť. Odporúča sa neprepravovať pneumatiky natlakované, nakoľko počas prepravy sa bude bicykel nachádzať v prostrediach s rôznou teplotou, takže aby ste nenašli odpálený ventil a podobne.
Nakoniec si nezabudnite pribaliť dávku nadšenia a dobrú náladu, ktorú vás bude sprevádzať počas dovolenky na bicykli, kedy spoznáte nové miesta a krásnu prírodu. Veď nakoniec to za tú námahu určite stojí, keď si zoberiete svoj bicykel so sebou a budete môcť spoznať zahraničie zo sedla.